SON DAKİKA

Kripto Bizde

Hindistan, herhangi bir kripto varlığını yasal bir ihale yapmayacak: Maliye Bakanı

Hindistan, herhangi bir kripto varlığını yasal bir ihale yapmayacak: Maliye Bakanı
Bu haber 22 Şubat 2022 - 18:37 'de eklendi ve 396 views kez görüntülendi.

Hindistan, kripto para birimlerini düzenlemek için bir mevzuat üzerinde çalışıyor, ancak henüz herhangi bir taslak kamuya açıklanmadı.

Maliye Bakanı TV Somanathan 3 Şubat Perşembe günü yaptığı açıklamada, kripto para biriminin asla yasal bir ihale olmayacağını söyledi ve piyasadaki özel dijital para birimlerinin yasallığı konusundaki havayı temizledi. 2022-23 Birlik Bütçesi, sanal dijital varlıkların vergilendirilmesine açıklık getirdi ve bu tür işlemlerden elde edilen kazançlara %30 vergi uygulanmasının yanı sıra, bir eşiğin ötesinde kripto işlemlerini %1 TDS’ye (Kaynakta İndirilen Vergi) tabi tutmayı önerdi.

PTI ile yaptığı röportajda Somanathan, tıpkı altın ve elmas gibi değerli olmalarına rağmen yasal bir ihale olmadığını, özel kripto para birimlerinin de asla yasal bir ihale olmayacağını söyledi. “Kripto asla yasal bir ihale olmayacak. Yasal ihale, borçların ödenmesinde kanunen kabul edildiği anlamına geliyor. Hindistan herhangi bir kripto varlığını yasal bir ihale olarak yapmayacak. Sadece Rezerv Bankası’nın ‘Dijital Rupisi’ yasal bir ihale olacak. Hindistan,” dedi Somanathan.

Geçen yıl Eylül ayında Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul eden El Salvador dışında, başka hiçbir ülke kriptoyu yasal bir ihale haline getirmedi. Hindistan, kripto para birimlerini düzenlemek için mevzuat üzerinde çalışıyor, ancak henüz herhangi bir taslak kamuya açıklanmadı. Bu arada, merkez bankası destekli bir dijital para birimi, daha ucuz ve daha verimli para birimi yönetimini başlatmak için bir sonraki mali yılda dolaşıma girecek.

TNM’den Öne Çıkan Videolar
1 Nisan’dan itibaren kripto para birimlerinden elde edilen gelir üzerinden %30 vergi ödenmesi gerekecek. Gelecek yıldan itibaren gelir vergisi beyannamesi, kriptodan elde edilen kazançları beyan etmek için ayrı bir sütuna sahip olacak. Hükümetin Aralık ayında bir önceki kış oturumunda listelenmesine rağmen, devam eden Bütçe oturumu için özel kripto düzenlemesi Tasarısını neden listelemediği sorulduğunda, Somanathan, “Ne olması gerektiği konusunda mevzuat getirilmeden önce daha geniş istişarenin gerekli olduğu hissedildi” dedi. düzenlemenin doğası; bir düzenleme mi olmalı yoksa sadece vergilendirme mi olmalı”.

Hükümet, Parlamentonun önceki oturumunda kripto para birimlerini düzenlemek için giriş için ‘Kripto Para Birimi ve Resmi Dijital Para Birimi Yasasının Düzenlenmesi’ni listelemişti. Tasarı, yatırımcıları yanıltıcı iddialarla cezbetmek için kullanıldığı iddia edilen bu tür para birimlerine ilişkin endişelerin ortasında geldi. Şu anda, ülkede kripto para birimlerinin kullanımına ilişkin herhangi bir düzenleme veya yasak bulunmamaktadır.

“Demokrasi içindeyiz. Demokraside hükümet bir şeyle başlar ama sonra geri bildirim gelir. Hükümet bu geri bildirimi dinliyor, bu geri bildirime dayanarak nasıl yapılması gerektiği konusunda henüz nihai bir sonuca varamadı. Bu arada. , vergi netliği soruları sonsuza kadar bekleyemez çünkü hacimler çok büyüdü,” dedi Somanathan.

Ayrıca, sınır ötesi işlemler olacağından kripto para birimlerinin düzenlenmesinin uluslararası fikir birliğini dikkate alması gerektiğini söyledi. Maliye sekreteri, “Yönetmeyi etkili kılmak için bazı uluslararası unsurların bağlanması gerekecek. Tüm bu istişareler devam ediyor” dedi.

Endüstri araştırma firması Chainalysis’in Ekim ayı raporuna göre, Hindistan’daki kripto pazarı Haziran 2021’e kadar yılda %641 büyüdü. Ülke, sanal finansal araçlara yönelik küresel hamleye ayak uydururken, Birlik Bütçesi de Hindistan’ın merkez bankasının bir sonraki mali yılda ‘dijital rupi’ başlatacağını duyurdu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA